10 Haftalık Gebelik: Beni Kimse Anlamıyor Aslında!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

kalpler''Benden bir ben daha çıkıyor, sevdiğim adamın parçası içimde büyüyor, en büyük hayalim gerçek oluyor... allah'ıma şükürler olsun. yüzlerce, binlerce kez şükürler olsun. bu sabah bende tam iki tane kalp atıyor''

Ekşi sözlük.com’da bir gebe böyle tanımlamış hamileliğini.

Bebek Büyüyor(10+0-10+6.Gün)

Gebeliğin bu haftasıyla birlikte bebeğin tüm hayati organları oluşmuştur ve birlikte çalışıyorlardır. Eklemler ciddi bir gelişim kaydetmiştir. Bu haftadan itibaren bebeğinizin eline bir şey verilse tutabilecektir ve hatta bacaklarını dahi bükebilir durumdadır. Sinir sistemindeki gelişmeler de devam etmektedir .

Ayrıca artık minik afacan neredeyse tüm ihtiyaçlarını ''içeride'' gideriyor. Nefes alıyor, amniyotik sıvıyı içiyor ve çişini dahi buraya yapıyor. Çişini amniyotik sıvının içine yapıyor ve bu sıvıyı içiyor!! Panik yok.. Bebeğinizin idrarı bu aşamada zehirli herhangi bir madde barındırmadığı için, korkulacak bir şey yok.

Bebeğiniz bu günlerde 3,6 cm boyunda ,4,5 gram ağırlığındadır.O bir ceviz büyüklüğünde.

Vücudunuzdaki Değişiklikler

Bir süredir hamilelikle ilgili kitaplar okuyor, programları izliyor veya şu anda yaptığınız gibi internetten bilgi alıyorsunuz. Ayrıca evde ve işte daha önce doğum yapmış, yapmamış herkes size bazı önerilerde bulunuyor. Doktorunuz bir şeyler söylüyor; ama dün akşam T.V.’de izlediğiniz  doktor bey başka şeyler söyledi... Hamilelikle ilgili bilgi seviyenizi arttırmakla birlikte bu tür tavsiyeler, yorumlar ve bilgiler size sıkıcı ve bunaltıcı da geliyor olabilir. Sizi kimse anlamıyor, neler hissettiğinizi bilmiyorlar aslında .

Acaba bebeğimi kaybeder miyim? Ona, iyi bir anne olabilecek miyim? Onu, neden hissetmiyorum halen? Sağlığı nasıl ? Hafta hafta hamilelikte yazanlar bana uymuyor, Ne yapmalıyım? Sorular ..Kaygılar..

Yap !, yapma, dikkat et ! öyle olmaz böyle olmalı, bunu ye, şunu yeme….Bunaldınız mı?

Tamam o zaman, her şeyi unutun ve bir kenera bırakın! Şimdi gözlerinizi kapatın ve ellerinizi göbeğinizin üstünde birleştirin. Artık siz ve bebeğiniz var. Başka kimse yok aranızda. Onu fiziksel olarak hissetmeseniz de, güçlü annelik duygularınız, size onunla iletişim için yeterli olacaktır. 10 dakika boyunca öyle sessiz sessiz oturun bir kenarda. Bunu her gün birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Emin olun böylece birbirinizi hissetmeye ve daha fazla anlamaya başlayacaksınız.

Her şeye rağmen, bizden bu hafta için  bazı öneriler almak isteyenler de olabilir aranızda ;

 • Bu hafta karnınızda büyüme ve bazı pantolonlarınızın bel kısmının sizi rahatsız etmeye başladığını görebilirsiniz. Muhtemelen çok kilo almadınız; aslında karındaki bu  büyüme  rahminize yer açmak için diğer organları itilmesinden  kaynaklanıyor. Hamile kıyafeti için  mağazalara bakmaya başlayabilirsiniz. İlk etapta Pantolonunuzun son düğmesini açıkta bırakıp, üstünü örtecek bir bluz giymekte çözüm olabiliyor.
 • Su tüketiminizin artmasına ve sıvı içeren gıdalar tüketmeye gayret edin. Mesela yaz aylarında kavun, karpuz ; kış aylarında mandalina ve portakal yiyebilirsiniz.
 • Sabah bulantılarınızın yavaş yavaş geçmesi sizi sevindirebilir. Ancak bazı ''daha az şanslı''  hamileliklerde bulantının 9 ay boyunca gözlemlendiği de oluyor.
 • Özellikle çalışan bir anne adayıysanız, sürekli aynı pozisyonda oturuyor olmanız bazı sorunlar yaratabilir. İki saatte bir, ofis içinde  bir tur atmakta fayda var.

KanguruBilgi Hapı:

Anne karnındaki ''minik misafirde'' ilk gelişen duyu hissi dokunmadır. Bebek kendi organlarına ve etraftaki her şeye dokunmaya başlayacaktır.

Bir üst satırda sadece iki cümle paylaştığımızı düşünüyorsunuz değil mi? Öyle görünebilir. Ama inanın  hamilelik, doğum ve bebek bakımı arasında öylesine mükemmel işleyen köprüler var ki öğrendikçe siz de çok şaşıracaksınız. Bir bebeğin anne karnında dokunmaya başlaması ve bunu içeride sürekli yapması, doğumdan sonra da onun dokunulma ihtiyacını oluşturur.

Doğumdan sonra özellikle ilk 3 ay(daha fazlasını da tercih edebilirsiniz) onu teninizden kesinlikle mahrum etmeyin. Sık sık kucaklamalı ve ona dokunmalısınız. Masajlar yapmak, çeşitli giyilebilir taşıyıcılarla onu önünüzde taşımak bebeğinize eski günlerini hatırlatır: anne karnındaki huzurlu günler! Aslında bu dokunma hissini doğada mükemmel bir şekilde gerçekleştiren  bir canlı var, hatırladınız mı?  Kangurular. Karınlarındaki keselerle yavruları için sadece nakliye aracı değil, aynı zamanda sevgi çemberidirler. Siz de onlar gibi yapın, Kanguru olun!

geri 9 Haftalık Gebelik orta çizgi 11 Haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 10 Haftalık Gebe, hamileliğinin 11. Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya