14 Haftalık Gebelik: Annenizi Anlamaya Başlarsınız

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

aileHamilelik , fiziksel olarak bazı değişimleri yaşarken bazı duyguları daha iyi anlamanızı da sağlar. Belki henüz bebeğinizle tam bir duygu bağı içinde değilsiniz; ama artık annelik üzerine daha fazla düşünüyorsunuz. Annenizin sizi nasıl dünyaya getirdiğini, nasıl emzirdiğini ve hatta  saçlarınızı nasıl taradığını düşünmeye başlarsınız. Aile olmanın sıcaklığı bedeninizi sarar.

Bebek Büyüyor (14 +0 - 14+6.günler)

Bu hafta, bebeğinizdeki en göze çarpan değişim çıkmaya başlayan saçları ve kaşlarıdır. Bu ilk saçlar doğumdan hemen sonra dökülecektir. Aynı zamanda bebeğinizin tüm vücudu üzerinde belirginleşen ince bir tüy tabakası da oluşuyor(lanugo deniliyor). Tahminimiz, lanugo, vücut derisini  içinde bulunduğu sıvıdan korumak için bir savunma. Bu tüyler ise doğumdan hemen önce dökülerek kaybolur.

14 Haftalık gebenin  bebeğinde yüz kasları da güçlenmeye başlayacaktır. Miniğinizin, kendi kan yapımı devam etmektedir ve kan hücreleri fetusun tüm noktalarını birbirine bağlamaya başlamıştır. Böylece O, bağımsızlık yolunda ilk adımlarını atmaya başladı bile. İleriki yıllarda kendi kendine yeterliliği arttıkça ayakları üzerinde (her anlamda) durabilecek.

Siz halen hissedemeseniz de Bebeğin el ve kol hareketlerinde ciddi bir artış vardır. Bağırsaklarda bile bir şeyler olmaktadır : inanmayacaksınız ama  doğum sonrası göreceğiniz ilk dışkı oluşmaya başladı bile...

Miniğiniz bir dolmalık biber kadar ; uzunluğu 9 cm, ağırlığı 43,4 gram.

Vücudunuzdaki Değişiklikler

2.trimestere hoş geldiniz! , Hamileliğinizin üçte biri geçmiş durumda.14 Hafta’dan  itibaren karnınızda bir büyüme olduğu rahatlıkla görülebilir.

 • Kabızlık : Vücudunuz bebeğinize yer açmak için biraz sıkışıyor. Bunun sonucu olarak bağırsaklarınız daha az çalışmaya başlar. Lifli meyve ve sebzeler (kayısı,kuru erik,havuç,mısır) kepekli gıdalar tüketmek, baklagiller (fasulye,mercimek gibi) size yardımcı olacaktır. Bol sıvı tüketiminde bulunmak ve yürüyüş de  işe yarayacaktır. Lifli bir beslenme düzenine geçişi aşamalı yapmakta fayda var; çünkü  aniden geçiş  size gaz ve şişkinlik getirebilir.
 • Karnınızın altında ve göğüs uçlarınızın etrafında bazı karartılar görebilirsiniz. Bunlar 2.Çeyrekte görülen normal belirtilerdir; endişeye gerek yok.
 • Hamileliğinizin bu aşamasında dişlerinize iyi bakmanızda da fayda var. Türkiye’de her hamileliğin bir diş kaybettireceği şeklinde bir inanış var. Bu artık çok geçerli değil. Siz gereken diş bakımını gerçekleştirirseniz hamilelikte de , sonrasında da dişlerinizde sorun yaşamayacaksınız. Aslında çözüm çok duyduğunuz bir cümle: ‘’Öğünlerden sonra dişleriniz fırçalamak’’. Ayrıca düzenli olarak diş doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Unutmayın herhangi bir iltihabi duruma meydan vermemek için işi baştan sıkı tutmalıyız. Bu arada yeterince kalsiyum (süt ve süt ürünleri) alıyor musunuz?
 • Yine bu haftalarda uyku ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Öğünlerinizi 6 ‘ya çıkarmakta  fayda var. Ayrıca uykudan önce karnınızı doldurmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer yürüyüşler yapıyorsanız, vücudunuz temiz hava alıyordur ve biraz da yorulmuştur. Bu güzel bir uyku anlamına gelebilir. Ilık bir banyo ve sonrasında rahatlatıcı bir müzik de uykusuzluğunuzu giderir. Çoğu zaman bebeğiniz sol tarafınıza kıvrılmıştır. Bu yüzden sizde sol yanınıza doğru yatabilirsiniz ;ama yatış pozisyonunuz hakkında hiçbir zaman travma yaşamayın. Eğer uygun olmayan bir pozisyonda uyuyorsanız, bunu hissedersiniz. Annelik duygularınız sizin için en doğruyu gösterecektir.

Bilgi Hapı:

Annenizi anlamaya başlarsınız, acaba o sizi nasıl doğurdu? Siz içerideyken , O neler hissetti? Ondan ilk ayrıldığınızda anneniz sizi nasıl özledi? Tüm bu sorular kafanızda tatlı bir tebessümle gezinebilir. Eminiz ki onu daha çok özlemeye başlarsınız. Hemen yakınınızdaysa gidip onun nefis yemeklerinden  tatmak ,  hamileliğin en obur dönemi olan ikinci 3 ayda sizin için bir bonus olacaktır.Eğer ondan uzaktaysanız (yurtdışındaki tüm anne adaylarımıza  buradan selam söylüyoruz!) bu yazıdan sonra annenize bir telefon açmanızı ve onun hatırını sormanızı rica ediyoruz.

Durun kapatmayın bu sayfayı! Sizlerden  çok önemli bir ricamız daha var. Bu ricamız, annesi sonsuzluğa uçmuş anneler için. Onun annesi ,uzaklardan kızının anneliğe yükselişini gözlemliyor ve mutlulukla izliyor... Ebedi hayattaki annelerimizin ruhu için bir dua etmeniz, eminiz, annesiz anneleri de mutlu edecektir…

geri 13 Haftalık Gebelik orta çizgi 15 Haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 14  Haftalık Gebe, hamileliğinin 15. Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.
 

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya