4 Aylık Bebek: Çiçeğinizi Sulayın

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Papatya Resmi‘’Çiçek sulandığı kadar güzeldir Kuşlar ötebildiği kadar sevimli Bebek ağladığı kadar bebektir Ve herşeyi öğrendiğin kadar bilirsin bunu da öğren, Sevdiğin kadar sevilirsin...’’

Can Yücel – Her şey Sende Gizli Şiiri

 

Can Yücel ‘’seni’’ anlatırken ne güzel vurgu yapmış hayatın aslında bir ayna olduğuna. Sevdiğin kadar sevilirsin…Tüm bebekler gibi 4 aylık bebekler de sevgi ve ilgi  bekler bizden başka hiçbir şey beklemedikleri kadar...Ne pahalı oyuncaklar ,ne rengarenk kıyafetler ne de internette dün gördüğünüz o çok fonksiyonlu bebek arabası  ,ona önce yaşam suyunu verin;sevgi ve ilgi.

4 aylık Bebek Neler Yapar ?

 Dördüncü  ayını dolduran bebek oturma ve ayakta durma konusunda daha isteklidir. Ayağı sert bir zemine değdirildiğinde kasları hemen gerilir ve sanki yürümek istiyormuş  gibi yapar. Onu bu zevkten mahrum bırakmayın ve bazen yere basmasını sağlayın.Ama her zaman kontrollü olun.Oturması için de çok aceleci davranmayın lütfen.

 • Kaslarını kontrol ettikçe yaptığı eylemlerin çeşitlendiğini göreceksiniz.Ağzından çıkardığı sesler bir cıvıldamadan çok artık mırıldanmaya dönüşür.Örneğin ‘’da,da de,de ‘’ gibi kelimeler duyarsanız şaşırmayın ve söylediklerini tekrarlayarak onu cesaretlendirin.’’Evet Mert ,dede, bak bu dede’’ gibi..
 • ‘’Çiçeğinizin’’ kendi kendine geçirdiği zamanın arttığını görürsünüz. Üzüm kadar küçük nesneler bile artık onun dikkatinden kaçmaz. Görme yetisi ve mesafesi her geçen gün artmaktadır. Önüne bu küçük nesneler bırakıldığında, parmaklarını kullanarak onları almak ister. Önce kol, şimdiyse parmak kasları gelişmektedir ve onları kullanmak için geç kalmak istemez. Önüne koyacağınız nesnelerle onun uzanma refleksini güçlendirin. Ama küçük objelerin önce ağza gitme riskine karşı her zaman uyanık olun.
 • Eğer emzirmiyorsanız katı gıdalara geçmek için bilgi edinmeye başlayın. 6.ayını bitiren bebeklerin katı gıdalara geçmesi gerekir. Onun muhtemelen damağına sertlikler vermeye başlayan  dişleri ve kontrol edebildiği ağız kasları bu gıdalar için onu hazırlamıştır. Belki birkaç ‘’tavşan dişin’’ gözükmesine bile şaşmamalı. Beslenme  önemli bir iştir ve ilgi gerektirir. Beslenme sayfalarımıza bir gidip gelmekte fayda var. Emzirmeyenleri içinse 4.aydan sonra (yani doğumdan itibaren tam 4 ay bittikten sonra) katı gıdalara geçilebilmektedir.Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.
 • 4 aylık bebekle konuşmaya devam edin. Bu hem ilginizi hem de sevginizi ona aktarmanın en kolay yoludur. Ses tonunuzu düşürüp, arttırmanız; kedi ,köpek sesleri çıkarmanız onun için harika deneyimler olacaktır.Onu hayata hazırlıyor ve gerçek dünyada göreceklerini tecrübe etmesini sağlıyorsunuz. Bu arada odasında görebileceği yakınlıkta bir yerlere  bebek aynası yerleştirin ve aynaya bakarkenki hayranlığını seyredin. Neler  olduğunu anlamayacaktır , ama kendisi gibi birisiyle karşılaşmak onun hoşuna gidebilir!

Siz:

 

Bu hafta sonuna yetişmesi gereken proje, dün sizi yaralayan bir cümle kullanan yöneticiniz, birden işi bırakan personeliniz, tahsil edilmemiş ödemeler, sözünde durmayan tedarikçiniz ,süt izninizi  problem yapan patronunuz veya işe yeniden  başlama stresi sizi ‘’bitiriyor’’ olabilir. Kariyer mutlaka önemlidir; ancak   4 aylık ‘’kalbiniz’’ kadar değil. İnanın bize ileride bebeğinizle geçirmekte olduğunuz  bu günleri anılaştıracaksınız. İster neşeli, ister yorucu geçsin bu günleri hiç unutamayacaksınız. Bu nedenle işi işte bırakmayı bilin. Bu hem anneler hem de babalar için geçerli bir tavsiye. Zor olduğunu çok iyi biliyoruz ve bunu becerememiş binlerce kişinin pişmanlıklarıyla söylüyoruz bu cümleleri !  İşyerinizde yaşadığınız stresi izole etmeyi öğrenmelisiniz. Bebekler sandığımızdan çok zekiler ve yaşadığımız duygu yoğunluğunu  anlamakta güçlük çekmiyorlar. İlgi ve sevginiz onun kendine duyduğu özgüveni inşa eder ve bunları ona vermekte cimri davranmayın. Ayrıca Onunla geçireceğiniz kaliteli zamanın iş performansınızı arttırması da size bonus olacaktır.

Bilgi Hapı:

Bebeğe sizden başka bakanların da haklarını unutmayın. Emzirme düzeniniz oturduğu  için muhtemelen artık biberon kullanıyorsunuz. Babanın da bu işi yapmasını destekleyin. Çocuğunuzun sadece size bağlı olması sandığınız kadar doğru değil. Hatta size yardımcı olan büyükanne veya bakıcınızın da oyunun kurallarını yeterince bildiğinden emin olun. İşten döndüğünüzde , onu babaannesine daha bağlı görebilirsiniz. Bebeğinizi anlayın ve onun gözüyle dünyaya bakmaya çalışın.Bakıcınızı kıskanmayı da bırakın artık. Bu duyguyu sadece siz yaşamıyorsunuz!

geri 3 Aylık Bebek orta çizgi 5 Aylık Bebek ileri


2013-12-04 17:12:43
benim bebegim de hiç durmuyor karnı tok altı temiz hiç bir eksigi yok ama yinede durdurmıyorum sizce ne yapmam gerekir
2013-11-27 11:43:55
Mrb kzzlar benim bebegim 4 ay 10 gunluk bebek sutu icmiyor bende kasik maması tek veriyorum baska onereceginiz biseyler varmi
2011-10-16 18:08:40
bebeğim 4buçuk aylıkken dişimiz çıktı. verdiğimiz D vitaminleri mi bu süreci hızlandırdı acaba? annelerimiz bizim bebekliğimiz zamanında en erken 6 aylık diş çıkartanlar olduğundan bahsediyorlar. dişimiz çıkmaya başlayınca eczaneden bir sıvı alırlarmış diş çıkarma olayı daha kolay geçermiş. Ayrıca diş çıkaran bebek huysuz bir bebeğe dönüşüyor malesef
2011-10-16 18:05:01
4. ayı ağlama ayı olacak sanırım. ben buna ağlamanın gücünü keşfetti diyorum. tatlı ağlamaları cıyak cıyak bağırmalı ağlamaya dönüştü. yanında değilsem pür telaş yanına koşturup gelmedikçe ısrarla devam ediyor. bu sese dayanamadığım için bazen çok zor durumları terk edip koşturmak zorunda kalıyorum. Annelik sabır işiymiş hakikaten. kızamıyorsunuz da, görünce tatlı yüzünü bambaşka bir havaya giriveriyorsunuz
2011-10-13 15:14:53
merhaba hamileyken hastanemin düzenledği gebelik kulübüne gitmiştim. 6. ayına kadar anne sütünün dışında bişi vermiyeceksiniz demişlerdi. yukarıdaki bilgilerde emzirenler için katı gıdaya geçişten bahsedilmiş. buna göre bebeğim aç kalıyor olablr mi? ilk tecrübem olduğu için pek bişey bilmiyorum. uzman dışında etraftan duyduklramla da hareket etmek istemiyorum. site çok kapsamlı hazırlanmış. emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya