7 Haftalık Gebelik: Bebeğiniz Bir Fasülye Büyüklüğünde!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

yeni hamileBebek Büyüyor(7+0-7+6.Günler)

 

7 Haftalık gebenin bebeği  bir önceki haftanın tam iki katı büyüklüğe ulaştı! Gelişimin  büyük kısmı baş ve kafa çevresinde oluyor. Düşünebiliyor musunuz? Dakikada 100 adet yeni beyin hücresi oluşuyor. Damak, göz kapakları, kulak, kalp, akciğer, karaciğer ve böbrekleri gelişiyor. Yani kısacası içinizde oldukça hızla büyüyen bir inşaat çalışması var.

''Küçük fasulyenizde'' artık ayak ve el parmakları bile oluşmaya başladı. Onları alıp koklamak için bol bol zamanınız olacak. Bebeğinizin cinsiyetiyle ilgili ipuçları da ortaya çıkıyor aslında; ama henüz bunu görebilmek mümkün değil. Bu aralar, bebek rahim içinde amniyotik kese diye adlandırılan bir yapının içinde yüzmeye başladı. O, daha çok küçük ve siz bu aşamada onun yüzmesini hissedemezsiniz. Bu amniyotik kese esnekliğiyle, bebeğinizi dışarıdan gelebilecek küçük darbelere karşı da korumaktadır.

Bu hafta  bebeğiniz 12 mm büyüklükte  ve bir fasulye kadar.

Vücudunuzdaki Değişiklikler

Hamileliğinizin(Hamiş diyor bazı kaynaklar!) bu döneminde vücudunuzdaki kan hacmi %10 oranında arttı. Bebeğinizin doğum gününde ise bu rakam %50’ye yaklaşmış olacak!  Böbrekleriniz de daha çok çalışıyor. Rahim büyüklüğünüz ise bir önceki haftanın tam 2 katı. Bağırsaklarınız bebeğinize daha çok sıvı gönderebilmek için daha fazla  çalışıyor ve bu belki sizde biraz şişkinlik yaratıyor. Kısacası vücudunuz bebeğinize daha iyi bakabilmek için sürekli bir koşuşturma  içinde .  Hormonal değişiklikler de devam etmekte.

Bu değişimlerin  size bazı yansımaları olması son derece normal karşılanmalı:

 • Kendinizi biraz sıkılmış hissedebilirsiniz. Bunu bir depresyon olarak adlandırmak o kadar da kolay değil. Hayatınızda bazı değişimler olacak ve siz bundan kaygılanıyor olabilirsiniz. Ama emin olun bu kaygılar sadece sizin yaşadığınız duygular değil. Eşinizle veya çevrenizdeki arkadaşlarınızla daha fazla sohbet etmeye çalışın. Herkesin sizi hemen anlamasını da beklemeyin. Unutmayın, Siz çok özelsiniz ve çok özel bir mucizeye ev sahipliği yapmaktasınız.
 • Vücut derinizde bazı değişimler görülmeye başlayabilir. Özellikle ergenlik döneminde bazı cilt sorunlarınız olduysa  bunlar sizi gebelikte tekrar ziyaret edebilir. Gebeliğin ikinci 3 ayında (2.trimester) bu şikayetiniz muhtemelen geçecek. Çözüm olarak her aynaya baktığınızda su içmenizi öneririz. Daha dengeli beslenme ve uygun cilt  temizleme ürünleri kullanmak da çarelerden bazılarıdır.
 • Kendinizi her zamankinden daha yorgun hissedebilirsiniz. Dışarıdan tam olarak anlaşılmazsa da vücudunuzda sürekli bir faaliyet var. Bunun sizi yorması gayet normal. Biraz daha fazla uyuyabilirsiniz. Artık Gebeliğinizi iş yerinizle paylaşmanızda da fayda var. Bu, size karşı daha anlayışlı bir ortam yaratabilir. Rutin ev işlerinizi başkalarına devretmekten utanmayın, sık sık temiz hava almayı deneyin.
 • Hamileliğinizin ilk 3 ayında bazı gıdalara karşı aşerme hissedebilirsiniz. Aşermenin ise aslında vücudunuzda eksik olan bazı maddeleri yerine koymak için size gönderilen bir mesaj olduğunu biliyor muydunuz? Yani dondurma istiyorken aslında vücudunuz süte olan ihtiyacını dışa vuruyor. Ne kadar mükemmel bir sistem değil mi?
Bilgi Hapı:

Bu haftalarda yapılacak bir ultrasonografi de bebek ve içinde bulunduğu kese rahatlıkla gözlemlenebilmektedir. Eğer iki kese varsa, sıkı durun, ikiz bebeğiniz olacak!

Tek bir bebeğiniz olacaksa ''tekil gebe'' diye adlandırılırsınız. Eğer birden fazla bebeğiniz olacaksa ''çoğul gebelik'' yaşamaktasınız.

İkiz gebelik iki şekilde oluşabilir. Tek yumurta ikizinde bir tek yumurta bir tek sperm tarafından döllenir; ancak bir şekilde (uzmanlar da tam anlamış değil) bu yumurtada öyle bir bölünme gerçekleşir ki aynı yumurtanın içinde iki ayrı bebek oluşur.Çift yumurta ikizinde ise iki yumurta iki ayrı sperm tarafından döllenir ve iki ayrı yaşam oluşur.

Normalde ikiz gebelik görülme olasılığı her 250 kişi de birdir. Ancak son zamanlarda tüp bebek teknolojisiyle ikiz gebelik oranı 50 da 1’e kadar düşmüştür. Doğadaki dengeyi bozacak derecede bir düşüştür bu. Annelerin doğası bu kadar çok tekrarlanan çoğul gebeliği kaldıramayacak durumdadır. Bu nedenle de hükümetler tüp bebek uygulamalarına dünya çapında sınırlama getirmeye çalışmaktalar.??

ikiz gebelik görüntüsü

geri 6 Haftalık Gebelik orta çizgi 8 Haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 7 Haftalık Gebe, hamileliğinin 8. Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya