Alarm! Sigara İçmek Dış Gebelik Riskini 4 Kat Arttırıyor!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

sigaraya sonDöllenmiş yumurtanın rahme değil de rahim çevresindeki farklı bir yere yerleşmesine dış gebelik deniliyor.Ve Her yıl binlerce kadın bu sorunu yaşıyor. Üstelik dış gebeliğin geç farkına varılması,  kadınlarda çok ciddi bir takım müdahaleleri gerektirebiliyor.

İngilterede Edinburg Üniversitesinde yapılan son bir çalışma dış gebelikle, sigara içiciliği arasındaki güçlü bağlar saptadı. Bu araştırmada PROKR1 adı verilen bir tür proteinin dış gebelik yaşayan kadınların fallop tüpünde normalden daha çok biriktiği  görüldü. Dış Gebelikte Fallop tüpleri, döllenmiş yumurtanın rahim yerine genellikle, yerleştiği yer olmaktadır. Yumurtanın burada büyümeye başlaması sonucu ameliyata kadar gidebilecek bir süreç de başlamış oluyor.

İngilterede gerçekleşen bu son araştırmada PROKR1 proteinin Fallop tüplerindeki kasılmayı engellediği, bunun da yumurtanın rahme olan yolculuğunu bloke ettiği saptandı. Sigarada bulunan bir takım kimyasalların ise  PROKR1 proteinin Fallop Tüplerinde birikmeye yol açtığı duyuruldu.

Araştırma ekibinden Dr. Andrew Horn, sigara içiciliğinin yukarıda anlattığımız tablonun oluşmasını dört kat arttırdığını saptadıklarını ifade ederek, sigara içinde bulunan bileşenlerin vücudun üretkenlik sistemine zarar verici olduğunun altını çizdi.

Siz de sigara içiyor ve hamile kalmayı planlıyorsanız bu yazımızı bir kez daha okumanızı öneririz. Hamile kalmayı planlamıyorsanız da sigara kullanımına son vermenizi isteriz. Çünkü sigaranın, günümüzde neredeyse tüm hastalıkların altında büyük ya da küçük imzası olduğunu hatırlatmak isteriz.

Dış gebelik hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.


2016-10-07 09:23:23
I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I&2781#;ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend
2010-10-26 14:15:41
Hayatımda nefret ettiğim şeylerin en başında geliyor. Kimse kusura bakmasın ama içilmemesi için herkesi kırabilirim....
2010-10-01 23:05:59
sigara içmek tabiki kötü bir alışkanlık

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya