Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

ÇAnaokuluocuğunuzun anaokuluna gitme zamanının geldiğini düşünüyorsunuz. Ancak tereddütleriniz var. Şimdiye kadar ondan ayrı kaldığınız zaman oldukça kısaydı. O da, evden hiç uzaklaşmamıştı. Sonuçta günde birkaç saat de olsa ilk ayrılık hem onun hem de sizin için sıkıntı yaratabilir. Bunun üzerine bir de okul öncesi eğitim kurumu seçerken nelere dikkat etmeniz konusunda yeterince bilginiz yoksa süreç biraz daha sıkıntılı olabilir.  Biraz ders çalışmakta fayda var! Bu konunun derinliklerine inmek  istiyorsanız lütfen okumaya devam edin.

 • Öncelikle bir liste yaparak işe başlayın. Webde yapacağınız bir araştırmayla anaokulları konusunda genel bir bilgi edinip bir liste oluşturabilirsiniz. Ayrıca size yakın bir anaokulu arıyorsanız yerel rehberimizden anaokullarını il ve ilçe bazında görebilirsiniz. Alternatif bir öneri olarak da etrafınızda çocuğu olanlara sorun deriz biz. Daha önce bu deneyimi yaşamış anne-babalar, anaokulu seçiminde size tahmin ettiğinizden çok daha fazla öneri sunabilir. Hatta çocuğunuzu göndermeyi planladığınız okulda okuyan öğrencilerin velileriyle iletişim kurun. Bir ipucu olarak okul dağılırken çocuğunu almaya gelen velilerle irtibata geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz.
 • Anaokulundan tam olarak ne istediğinize karar verin. Etrafınızdaki anaokulu sayısı tahminizden daha çok olabilir ve bunların herbirinin farklı özelliklere sahip olduğunu görebilirsiniz. Peki ya siz tam olarak ne istiyorsunuz? Sadece iyi bakım yapılan bir ortam mı istiyorsunuz, yoksa çocuğunuzun kendini geliştirebilmesine mi çok daha önem veriyorsunuz. Kendi talebinizde neyin öncelikli olduğunu bilmek, seçimde size yardımcı olacaktır.
 • Anaokullarını ziyaret edin. Sizin göremediğiniz unsurları eşiniz, onun göremediklerini de sizin görmeniz olasıdır. Dolayısıyla ilk ziyaretleri eşinizle birlikte yapmanız daha faydalı olacaktır. İlk turda çocuğu yormanın anlamı yok.  İçeri girdiğinizde öncelikle ortamın sevimliliği ve sıcaklığını test edin. Kendinizi içinize sinmeyen bir ortamda hissediyorsanız ebeveynlik güdülerinize güvenin.
 • Mekanın güvenliğini de kontrol edin. Siz evde onun yaşayabileceği tehlikeleri düşünerek bir dizi güvenlik önlemi almıştınız. Bakın bakalım anaokulu da çocukların gözüyle bakıp, olası tehlikeleri saptamış mı? Bunun tespitine yönelik olarak özellikle tenefüs saatinde çocukların neler yaptığını ve öğretmenlerin gözetim kalitesini kontrol edin. Çünkü, okul kazalarının çoğu bu kısa aralarda gerçekleşmektedir.
 • Yapmanız gereken işlerden biri de bazı orantıları hesaplamak olacaktır. Korkmayın! bir matematik dersine girmeyeceksiniz. Anaokuluna öğrenci/öğretmen sayısının dengeli olup olmadığını sorun ve okulları karşılaştırın. Bu sayı ne kadar düşükse çocuğunuza o derecede daha fazla özen gösterilebileceğini unutmayın. Aynı paralelde okulda bulunan oyuncak ve diğer araç gereçlerle öğrenci sayısını orantılayın. Çocuklar yeterince oyuncak bulamadıkları takdirde paylaşma sorunları yaşayabilirler. Hijyen şartları da önemlidir. Evet, doğru tahmin ettiniz: Bir diğer orantı konusu  tuvaletlerle ilgilidir!  Az tuvalet sayısı okullarda bazen problem olabiliyor. Bir diğer konu eğitim kadrosunun ilgili okulda çalışma süresidir. Çünkü sık personel değiştiren bir okul  alarm veriyor olabilir.
 • Okulda sağlık personeli bulunup bulunmadığını; deprem ve yangın gibi acil durum planlarının mevcudiyetini kontrol edin.
 • Anaokulunun evinize yakın olup olmadığı da önemlidir. Miniklerin çabuk yorulabileceğini unutmayın. Daha okula ulaşmadan yolda bir saat zaman geçiren çocuk, anaokuluna ulaştığında  yorgunluktan aktiviteye zaman ayıramayabilir! Özellikle büyük şehirlerde çocuğunuza bu eziyeti yapmayın. İleriki yıllarda zaten bu ulaşım sıkıntısını malesef bolca yaşayacak.
 • Uygulanacak eğitim programının çocuğunuzun kendi kişisel gelişimine ne derece uyumlu olduğunu sorgulayın. Programın sosyal, kültürel ve sanatsal aktiviteler içerip içermediğini sorun. Ayrıca bu programı uygulayacak öğretmen ve yöneticilerin iletişim gücünü puanlandırın. Çok iyi bir eğitim programı dahi uygulamada sorun yaşayabilir.
 • Son aşamada çocuğu da sürece ortak edin. Bir yada bir kaç okula karar verdiyseniz bu okulları bir de çocuğunuzla birlikte ziyaret edin. Okula başlamadan, anaokuluna birlikte yapacağınız bir ziyaret onun okula alışması için faydalı olacaktır.

Bizce, en fazla sorgulamanız gereken konu çocuğunuzun bu okuldan  Bağımsızlık, paylaşım ve kurallara uyma anlamında neler alabileceğidir.  Çünkü okul öncesi çocuğunun bu kriterlerde gelişim göstermesi gerekmektedir.

İyi Dersler :) Önce size sonra çocuğunuza...


2016-10-07 06:09:05
These topics are so cosnnfiug but this helped me get the job done.
2010-12-05 01:38:34
Ana okulları çocuk gelişiminde önemli bir yer tutuyor.okulu ve arkaşlığı önemsetiyor. sanki ikinci kızım ana okulu değilde orta öğrenim görüyor gibi tavırlar takınıyor.tabi bende çok mutlu oluyorum

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya