Gebelik Haftası ve Bebek Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Bebekolay-küçük-tuşTüm dünyada yaş hesaplamalarında kullanılan tek yöntem bitirdiğiniz dönemi söylemektir. Yani, 17 yılı geride bırakan bir genç kızın yaşını ''17 yaşındayım'' diyerek tanımlaması gerekir. Ancak çoğu zaman kişiler 18 yaşındayım demekteler. Burada, gün aldığınız yaşla gerçek yaşınızın birbirine karıştırıldığını görmekteyiz. 30'lu yaşlara kadar bayanlarımızın yaşlarını büyük göstermek istediklerini; ancak sonra bu kez de daha küçük göstermek için çaba harcadıklarını biliyoruz!  Ancak şaka bir yana iş hafta hafta hamilelik ve bebek-çocuk gelişimi olunca bu hesaplamalara hakettiği ciddiyeti vermek zorundayız.

Birçoğunuz bunu önemli bir sorun olarak görmeyebilirsiniz; ama gerçek hiç de öyle değil. Bir örnek verelim; Bu hatayı yaparak yaşını ifade eden birisinin 32 haftalık Hamilelikle, 32.haftalık hamileliği birbirine karıştırması durumunda doğum iznine çıkış konusunda sorun yaşaması olasıdır. Bu sorunu ve karışıklığı yaşayanların sayısı hiç de az değildir. Ülkemizdeki iş kanununa göre 32 haftalık bir hamile, doğum iznine çıkabilir. Ancak gebelerimiz, içinde bulundukları hamilelik haftasını doğru olarak tanımlayamadıkları için bu haftalarda kavram karmaşası yaşıyor. Daha 31 haftalık hamileyken (32.gebelik haftasında) doktorunun karşısına çıkıp, ''ben izne çıkmak istiyorum'' diyen gebeler doktorlarımızı biraz zorluyor.

Gebelik haftasını hesaplamak artık çok kolay!

Konuyu bir örnekle daha somut hale getirmek istiyoruz; diyelim ki son adet tarihiniz ( SAT )01 Ocak, içinde bulunduğunuz gün ise 7 Ocak. Bu tarihte 1 haftalık hamile olarak kabul edilirsiniz; ancak hamileliğinizin 2. haftasındasınızdır. Aynı mantığı 32 Haftalık Gebe'ye uygularsak 32 haftayı geride bırakan bir hamile 32 haftalık gebedir ve gebeliğinin 33.haftasındadır. 31 haftayı geride bırakan bir hamile, 31 haftalık gebedir ve gebeliğinin 32.haftasındadır. Biz bebekolay.com'da bu doğru hesaplama mantığına en üst düzeyde dikkat etmekteyiz. Hatta 32+0,32+6 gibi, süreci günlük kırılımlarla takip etmenin daha doğru olacağın düşünüyoruz. Çünkü günümüzde tüm dünyada gebelik takibi, hafta hafta olarak takip edilmekte ve tüm bilgi akış düzeni bu hafta hafta gebelik mantığına göre ilerlemektedir. Ancak ülkemizde bulunan hafta hafta gebelik yazılarının  büyük çoğunluğunun bu farkı anlamadığı ve internet okuyucusunu yanlış bilgilendirdiğini üzülerek görmekteyiz. 18. gebelik haftası derken aslında 19. gebelik haftasını anlatan site sayısı hiç de az değil!

Bebekolay.com, bebek yaşı hesaplamalarında da aynı mantığı kurgulamıştır. 3 aylık bebek gelişimi derken 3 ayı geride bırakan bebeği kastediyoruz; tıpkı 5 yaşında bir çocuk derken 5 yaşı bitirmiş 6 yaşından gün almış bir çocuğu ifade ettiğimiz gibi.

Lütfen siz de takip ettiğiniz sitelerin bu hesaplamaya önem verip vermediğine dikkat edin. Çünkü hamilelik takibinde bir hafta, bebek gelişiminde ise bir ay çok büyük zaman aralıklarıdır. Bu küçük sürelerde meydana gelen gelişim tahmin ettiğinizden çok daha büyük olabilir...


2016-10-07 09:33:06
I just bought my first Vera Dec 2010. Im loving the line and looking for my next bag. I also like the beach items. It would be really cool to add a swsmuiit to it as well.
2012-02-06 10:00:26
çok guzel bir yazı gerçekten başka sıtelerde boyle bısey gormedım dıkkatınız ve hassasıyetınız ıcın tşklr

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya