Gebelikte Balık Yemek Daha Zeki Bebek Demek

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  
Gebeyken balık yiyen annelerin çocukları daha mı zeki oluyor? Anneler bol balık yiyerek çocuklarının beyin gücünü artırabilirler mi? Çoğumuz, bu sorunun yanıtının evet olduğunu zaten doktorumuzdan veya çevreden duymuş olabiliriz. Ancak Avrupa Komisyonu bu iddianın doğruluğunu araştırmak ve rapor etmek üzere desteklediği bir projede, daha somut ve bilimsel deneylere dayalı sonuçlar ortaya konmakta. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir makalede projenin ara sonuçları açıklandı. Makalede gebelikleri boyunca daha fazla balık tüketen kadınların çocukları incelendiğinde, çocukların sözlü zekâ, motor yetenek ve sosyal davranışını ölçen testlerde daha gelişmiş sonuçlar aldığı rapor edildi. Ancak bunun mekanizma, miktar ve derecesi üzerindeki araştırmalar sürmekte. Avrupa Birliği’nin 'Gıda, Tarım, Balıkçılık ve Biyoteknoloji' araştırma başlığı altındaki NUTRIMENTHE (Effect on diet on the mental performance of children/ Diyetin çocukların zihinsel performansına etkisi) projesi kapsamında yapılan çalışma AB’nin FP7 programı tarafından 5,9 milyon avro ile desteklendi. Yağlı balıklar, özellikle beyindeki hücre zarının önemli bir yapısal bileşeni olan omega-3 yağlı asitlerinden biri olan DHA (docosahexaenoic acid) ve EPA (eicosapentaenoic acid) ile birlikte temel kaynaklarından biri. DHA, anne karnındaki fetusta ve anne tarafından emzirilen bebeklerde optik sistemin gelişimi, sinir sisteminin gelişimi ve beyin fonksiyonlarının gelişimi için bedenin ihtiyaç duyduğu bir omega-3 yağ asidi. NUTRIMENTHE projesiyle araştırmacılar balığın, beyindeki etkisini ve genetik varyasyonu nasıl oluşturduğunu araştırdılar. Araştırma için gebeliğinin yirminci haftasında olan iki binden fazla kadından kan örneği ve doğumdaki göbek bağından örnek alındı. Bu örnekler üzerinde, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini ve 18 tane FADS tek nükleotid çok biçimliliğinin genotiplemesi değerlendirildi. Ayrıca araştırma takımı, göbek bağı yoluyla plasental nakil ile gelişmekte olan bebeğe omega-3 ve omega-6 yağ asidi sağladılar. Araştırmacılar kadınların gebelikleri boyunca FADS gen kümesindeki çok biçimliliğinin yağ asidi düzeylerini nasıl etkilediğini buldu. Önceki bir çalışmada araştırmacılar, gebelik boyunca balık tüketiminin, çocuk 8 yaşına geldiğinde ölçüldüğündeki sözlü zekâ katsayısıyla (verbal IQ) ilgili olduğunu bulmuşlardı. Fakat balık, zekâ katsayısında bu etkinin oluşması için aracılık edecek ne gibi bir özelliğe sahip? Bu çalışmada balık yemenin annenin DHA seviyesiyle ilişkisi tanımlansa da henüz annedeki DHA seviyesinin direk olarak çocuktaki karşılığıyla olan ilişkisini ortaya çıkaran bir veri bulunmuş değil. 2013 yılında bitirilmesi öngörülen NUTRIMENTHE projesiyle bu sorunun cevabını da ortaya koyması bekleniyor. Kaynak: Bilimania.com  

2014-05-17 12:56:32
Arkadaşlar merhaba, benim 18 aylık bir oğlum var çok hırçın herşeyi ağlayarak istiyor istediği olmadığı zamn kendini yerden yere atıyor etrafına saldırıyor zaman zamn dayanamayıp kızıyorum ama biliyorum ki kızmak çözüm değil bu sorunla nasıl baş edebilirim onunla sürekli konuyuşorum dediklerimi anlıyor yapıyor ama kendi istediği olmadığı zaman ortalığı yıkıyor. Benimle bu konuda deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
ela
2014-01-16 21:27:45
Merhaba anneler ben balık yemiyorum hamileykende dogumdan sonrada yemedim yiyemiyorum kokusunu tadini begenmiyorum bebegimin bu eksikligini nasil giderebilirim bebegim 4 aylik tesekkurler..

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya