Hamileler İçin 4 Spor Önerisi!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Yüzen GebeEn ilginç öneriyle başlamak istiyoruz yazıma: bisiklete binin! Bu öneri bizim değil. Gerek ülkemizde gerekse yurtdışında bir çok kaynak hamileliğin ilk dönemlerinde bisiklete binmenin zararsız olacağını söylüyorlar. Açıkçası herkesin fikrine saygı duyuyoruz; ama biz bu fikre katılmıyoruz. Denge gerektiren, düşme ve çarpma riski yüksek bir aktivitenin hamilelere öneriliyor olmasını da aklımız almıyor. Ama siz düşüncelerinizi aşağıda yorumlar kısmında bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Genelde hamilelere önerilen sporlar tehlike içermeyen ve çok yüksek performans gerektirmeyen türdendir. Yürüyüş, yüzme, dans, yoga ve pilates egzersizler de bu kriterleri en fazla karşılayan spor  dallarıdır.Hamilelikte spor yapmanın faydalarının saymakla bitmeyeceğini bilmelisiniz.

1)Yürüyüş: Düzenli ve günde 30 dakika yapılan yürüyüş bir hamileye en çok tavsiye edilen egzersiz olmaktadır. Kalp, dolaşım sistemi ve kaslarınız için tam bir destek mekanizması gibi etkili olur. Sürenin bir saate kadar çıkabilmesi de olağan karşılanır; ancak ara vermek şartıyla. Eşinizin de zor bir dönemden geçiyor olabileceğini düşünerek onunla birlikte yürüyüş yapın. Kendinize yürüyüş güzergahları  oluşturun. İleride bu yerlerde bu kez bebeğinizle birlikte  yürümek size çok güzel bir nostalji yaşatacaktır.

Gebelik öncesi spor yapmıyorsanız yürüyüş sizin için hamilelikte en uygun egzersiz olacaktır. Yürüyüşe yeni başlıyorsanız, İlk günden 45 dakika bir saat yürümek yerine küçük adımlarla başlayın. İlk gün 10-15 dakika yürümek gittikçe süreyi arttırmak daha doğru olacaktır.

Yürüyüş yaparken su tüketmeyi(günde 2 litre olmalı) unutmayın. Ayrıca giydiklerinizin sizi rahatsız etmemesi gerekir. Çok sıcak havalarda salon ortamında yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz. Hamileliğinizin son dönemlerine doğru özellikle denge merkezinizin değişmesine bağlı düşmeler yaşamamak için daha dikkatli olmalısınız.

2)Yüzme : Gerek büyükşehirlerimizde gerekse Anadolu’nun neredeyse tüm illerinde yaz kış  güvenle tercih edilebilecek yüzme havuzları var. Hamile olmanız sizi bu zevki yaşamaktan alıkoymasın. Kas sisteminin güçlenmesine katkıda bulunan yüzme gebeler için risksiz bir spordur. Düşme ve yaralanma riski diğer sporlara göre daha düşüktür.

Yüzme bir çok uzman tarafından önerilmektedir. Çünkü su içinde kendinizi kilo almamış gibi hissedersiniz. Suyun kaldırma kuvveti adeta size masaj yaparak rahatlamanızı sağlar. Yüzüyor olmanınızın uykularınızı düzene sokacağını da unutmayın. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahatlama yaşarsınız.

Yüzerken yapılan aktiviteler neredeyse tüm kaslarınızın çalışmasını sağlar. Bu doğuma hazırlık öncesi sizde hazırlık sağlayacaktır. Nefesinizi uzun süre tutmamalı ve derinlere dalmaktan kaçınmalısınız.

3) Yoga, Pilates : Bu iki  aktivite aynı başlık altında değerlendirilebilir. Çünkü bunlar gerilme ve esneme egzersizleridir. Artık ülkemizde de Hamilelik yogası ve hamileler için pilates başlıkları altında faaliyet gösteren bir çok kurs vardır. Yogada kullanılan bir çok hareket formda kalmanızı ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Hamilelik yogasıyla dinç bir hamilelik geçirebilir ve özellikle nefes tekniklerini öğrenerek doğuma hazırlık yapabilirsiniz.

Vücut kontrolü, denge ve nefes kontrolüne olan vurgularıyla pilates de yogaya çok benzer. Ama yogada ruh ve denge konuları biraz daha çok işlenmektedir. Her iki egzersizde de sert hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Çünkü yoga ve pilateste gebeler için uygun olmayan hareketler de vardır. Özellikle hamileliğin son döneminde sırt üstü yapılan hareketlerden kaçınmalısınız.

Bu kurslarda sizinle aynı duyguları ve fiziksel zorlukları yaşayan başka anne adaylarıyla buluşuyor olmak da size çok iyi gelecektir.Bölgenizdeki kurslar hakkında bilgi edinmek için bebekolay yerel sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

4) Dans Etmek : Bu madde size biraz garip gelebilir ama bizce bisiklete binmek kadar garip değildir. Dans etmek hareket ve müziğin müthiş bir uyumudur. Hamilelikte bu uyuma ihtiyacımız vardır. Özellikle son yıllarda açılan dans kurslarında göbek dansı revaçta! Hamileliğin 4.ayından itibaren yapılması daha uygun olan bu egzersiz türünde karın ve pelvis kasları kontrolü artıyor. Tabbi ki normal bir oryantalin yaptığı her şeyi yapmanız beklenmiyor bu kurslarda. Ancak Vücudun şekilsel yapısını korumak, hatta kendinizi seksi hissetmeniz için  bu tür aktiviteler önerilmektedir.

Tüm bu aktiviteleri yaparken güvenlik kuralını elden bırakmamalısınız.Spor yapılırken dikkat edilmesi gereken kuralları bilmekte fayda var.


nil
2016-02-27 06:59:58
Selam 4 aylik hamileyim:-) kirk yasindayim. Hergun bisiklete biniyorum. Dr. Sakincasi olmadigini soyledi:-) cok soguk havalar disinda her gun yarim saat bi saat okula gidip geliyorum:-)
2014-12-19 17:26:39
Mrb ben 4 aylik hamileyim. Ve geçen gün arkadaşımın kınadı gittim braz halay cektim si.di içim içimi yiyor bebegim birsey olmuş mudur ego yaptı sami zıplaması halay cekerken yada oynarken ayrıca bisiklete binmek çok normal burda kadınların hepsi biniyor
2012-02-01 13:05:48
Bisiklete binmek mi!!! düşünüyorum da aklım almıyor hangi dönem anlayamadım..Düşük tehlikesinin en yüksek olduğu ilk aylar mı? yoksa koca göbekli hallerimizle mi? Şaka gibi ya.. bence en güzeli yüzmek eğer imkan varsa bol bol yüzmek en iyisi.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya