Hamilelikte Bacak Ağrılarını Azaltmanın Yolları

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  
Bacak ağrılarının oluşmasında rol alan bir çok neden vardır. Tek bir nedene bağlamak yanlış olacağı için bacak ağrılarının nedenlerinden bahsedelim. Bacak ağrısının en başta gelen sebebi, ergenlik döneminde büyüme ve gelişimin oluşmasıdır. Bir diğer sebep ise, sodyum potasyon bozukluklarından dolayı kasların ağrımasıdır. Bunun dışında, menisküs ya da eklemlerde su birikmesi gibi nedenlerden oluşan bacak ağrıları vardır. Bacak ağrıları aynı zamanda, dolaşım bozukluklarından da kaynaklanmaktadır. Son olarak, vücudun başka bölgelerinde oluşan hastalıkların, bacaklara ağrı yaratması da bacak ağrısına sebebiyet verir. Bu nedenleri geniş geniş açıklamak gerekirse;
Hamilelikten Kaynaklanan Bacak Ağrıları
Bacak ağrıları hamileliğe bağlı olarak da meydana gelebilir. Hamilelik süreci gebenin genel olarak vücut işleyişinin değiştiği bir dönemdir. Bu nedenle diğer başlıklarımızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Genel olarak çoğu kadında bacak ağrıları 24. Haftadan itibaren başlar. Bunun nedeni büyüyen bebeğin dolaşım ve sinir sistemine yaptığı basınçtır.Bu ağrılarının dozajının azaltılması çoğunlukla gebenin elindedir ve dinlenmek olmazsa olmaz prensiplerdendir.
Gebe, bu süreçte ayakya kalmamalı, fazla yorulmamalıdır. Varis varsa gebelikten önce tedavisi yapılmalıdır. Gebelikten önce kilo kontrolü göz önünde bulundurulmalıdır. Doktorunuza danışarak kalsiyum, potasyum ve magnezyum seviyelerini kontrol altında tutulmalıdır ve gerekiyorsa takviyeler alınmalıdır. Hamilelikte Bacak Ağrıları Nasıl Azaltılır? Ayakta fazla durmayın Oturduğunuzda ayaklarınızın altına destek koyun Bacak bacak üstüne atarak fazla oturmayın Bacak kaslarınızı yatmadan önce açma germe hareketleri yapın, fakat fazla zorlamayın Yatmadan önce yapılacak bir banyo da iyi gelmektedir. Varislerinizi tedavi ettirin, ettirmediyseniz varis çorabı kullanın. Yüksek topuklu ayakkabılar kullanmayın Kalsiyumu fazlaca, fosforu ise az tüketin. Kramplara maruz kaldığınızda gidermek için bacaklara sıcak bir havlu ile kompres yapabilirsiniz. Kramp zamanında bacaklara kolonya ile ovalayabilirsiniz. Önceleyin bacaklarınız acıyabilir fakat sonrasında rahatlarsınız. Bütün bunlara rağmen bacak ağrılarınızla baş edemiyorsanız doktorunuzu bilgilendirin ve yardım isteyin.

2016-10-07 07:24:04
I can already tell that's gonna be super heufllp.
cem
2014-11-23 22:51:31
Hamileligin 8 haftasi bel ve bacagin agrisi normalmi ? Smdiden tskrler
2014-07-01 22:08:41
Merhaba Ben 30 haftalik hamileyim bel ve omuz agrilarim oluyor bunların azalmasi için ne yapabilirim

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya