Hamilelikte Depresyonun 5 Belirtisi

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Depresyon ve GebeYaşamınızın belki de en önemli günlerinde o kadar kısa bir süre içinde o kadar çok değişim yaşamaktasınız ki, bunun bazı sorunlara yol açması kaçınılmaz oluyor. Yaşadığınız hem fiziksel hem de duygusal değişimler, gebeliğinizde depresyon yaşamanıza neden olabilir. Tüm gebelerin yaklaşık  %10’ u bu tür bir sıkıntıyı yaşamaktadır.

Hamileyken depresif ruh haline bürünme riskinizi artıran bazı durumlar vardır. Örneğin daha önceden psikolojik sorunlar yaşadıysanız, eşinizle ilgili duygusal sorunlar yaşıyorsanız veya aşırı stresli bir hayat yaşamaktaysanız gebelikte depresyon yaşama riskiniz biraz daha fazla olabilir. Bu tür deneyimleriniz varsa ve aşağıda okuyacağınız belirtilere sahipseniz doktorunuzla iletişim kurmakta gecikmeyin.

Hamilelikte Depresyon Belirtileri :

1-Uyku ve Beslenme Düzensizlikleri: Aşırı uykulu olma hali veya uyuyamama. Aşırı yemek yeme isteği veya hiç yemek istememek, 2-Yaşam Kalitenizi Bozacak Şekilde Ruh Hali Dalgalanması :Gebeliğin özelikle ilk 3 ayında ruh halinizin dalgalanma göstermesi normal karşılanabilir. Ancak bu durum yaşam kalitenizi alt üst ediyorsa ve uzun süredir geçmiyorsa depresif bir belirti olarak görülebilir, 3-Sürekli karamsar, üzgün ve umutsuz ruh hali, sık sık ağlama :Hayattan zevk almak sizin için çok uzaksa ve geleceğe yönelik aşırı kaygılı haliniz varsa, 4-Eşinize karşı aşırı ilgisizlik : Hamileliğin büyük çoğunluğu doğum öncesinde eşlerine karşı olumsuz duygular besleyebiliyorlar, ama bu sizde içinden çıkılamaz bir hal aldıysa ve cinsel isteğiniz tamamen kaybolduysa, 5-Sosyal Hayata Katılmakta Çekimser Davranma :Evden dışarı çıkmak istememe, arkadaşlarla görüşme isteğinin kaybolması, bebekle ilgili aşırı kaygı duyma ve konsantrasyon kaybı.

Aslında sizinde farkına vardığınız gibi burada sayılan maddeler hamileliğin rutin belirtilerine biraz benzemekteler. Dolayısıyla depresyon kaygısı yaşamadan, eğer kendinizi kötü hissediyorsanız doktorunuza arayın. Kadın doğum uzmanınız size gerekli bilgiyi verecek ve hatta yönlendirmeyi yapacaktır.

Gebelik döneminde antidepresif ilaçların güvenirliği tam olarak kanıtlanmış değil. Birçok araştırma farklı sonuca işaret etmekte. Ancak ilaç kullanmıyor olmak da, önce anneyi dolayısıyla da bebeği rahatsız edebilir. Yani bir ikilem var bu konuda. Bu yüzden, nasıl hareket edeceğinizi doktorunuzla birlikte kararlaştırmalısınız. Hatta psikiyatristiniz ve kadın doğum uzmanınızın durumunuz hakkında görüş alışverişinde bulunmasını sağlayın. İlaç kullanımı yerine psikoterapi gibi yöntemlerin de faydalı olabileceğini hatırlatmak isteriz. Hatta bazı ilaçların zararsız olduğu yönündeki çalışmaları da doktorunuz sizinle paylaşacaktır.  ma kesinlikle doktorunuzun sözünden dışarı çıkmayın ve kurallarına uyun.


2014-02-15 01:10:33
Mrba sevgili anneler 4 aylık oğlum var bugün doktora gittik kilosunu az buldu kilo 6300 boy 62 Anne sütü alıyor bide reflüsü olduğu için aptamil ar kullanıyoruz doktor ek gıdaya geçmemizi söyledi sizin bebişleriniz kaç kilo bide benimki normalmi Allah a şükür sağlıklı ama anne pskolojisi anlayın işte:(((

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya