Hamilelikte Uyku Süresi Neye İşaret Ediyor?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

uyku ve hamilelikHamileliğin İlk Döneminde az yada çok uyumanın hamileliğin son dönemlerindeki yüksek tansiyon ve gebelik zehirlenmesiyle bağlantılı olabileceği açıklandı. Amerika Birleşik Devletlerinde her ay düzenli olarak yayınlanan ve uyku sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapan Sleep Dergisinin haberi bu şekilde.

Seattle'da bulunan İsveç Tıp Merkezinde 1.272 hamile üzerinde yapılan çalışmada gebelerin kan basınç değerleri alındı ve bu değerler farklı uyku süresi kategorilerine göre değerlendirildi. Hamilelikte uyku üzerine yapılan bu çalışmadan çıkan sonuç iki başlık altında kamuoyuyla paylaşıldı.

 • 9 saat uyuyan ve 6 saat ve daha az  uyuyan gebelerin kan basınç değerleri birinci ve 2. üç aylık dönemde birbirine yakın çıktı.
 • Ancak hamileliğin ilk döneminde, 6 saat ve altı (kısa uyku süresi) ve 10 saat ve üzeri (uzun uyku süresi) uyuyan kadınların hamileliğin son 3 ayı içerisinde küçük ve büyük tansiyonda artış, gebelik kaynaklı yüksek tansiyon ve preeklemapsia (gebelik zehirlenmesi) yaşayabildikleri görüldü.

Hamileliğin ilk  döneminde uyku süresinin bir takım rahatsızlıklarla ilişkilendirilmiş olması bilim adamlarına ''tuhaf'' gelmemiş. Çünkü bu konuda daha önce yapılmış çalışmalar uyku süresinin çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilebildiğini zatem kanıtlamış durumda. Ancak bu durum hamileler için biraz ''tuhaf'' olabilir. Çünkü neredeyse tüm gebeliklerde ilk dönemde bir tür uyku düzensizliği oluşabilmekte.

Bu çalışmaya kulak kabartmakta fayda var; ama hastalık hastası olmaya gerek yok diye düşünüyoruz !!!

www.bebekolay.com'da Gebelik zehirlenmesi konusunda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 


2016-10-07 06:08:20
Hey, you're the goto expetr. Thanks for hanging out here.
2016-08-14 22:41:07
İyi geceler ben ısvecden yazıyorum 26 haftalık hamileyim 2 bebeğime ve çok kötü bel ağrısı yaşıyorum Burdaki doktorlar kemiklerin açılıyor diyor bana inandırıcı gelmiyor ilkkez böyle birsye yasiyorum ilk hamileliğim de hiç böyle birşey başıma gelmedi hic egilip dogrulamiyorum lavaboya bile esimin yardimiyla gidiyorum butun ev isleri yemek felan kaliyor sizden ricam ne yaparsam rahatlaya bilirim f
2012-06-18 18:39:04
merhaba . çok aydınlatıcı bir site. bir sorum olacak .8 haftalık hamileyim yaşım 38 . sağlıklı bir bayanım. ama bu dönemde çok ağrı çekiyorum kas ağrısı kıramp üşütmüşüm gibi ağrı çekiyorum ve leke geliyor . doktorum olabilir demesine rağmen emin olamıyorum bu konudaki görüşlerinizi alabilirmiyim.
2010-12-25 17:15:27
Ablam hamileliğinin ilk aylarında sürekli uyuyordu ama Allaha şükür bir sağlık problemi yoktu. O sadece tembellik yapıyordu bence:)

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya