İşte Size Mineral Rehberi!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Süt İçen KadınGebelikte Kalsiyum, Demir, İyot, Magnezyum, Çinko en çok gereksinim duyduğumuz minerallerdir. Aslında minerallerin yaptığı işler vitaminin yaptığına çok benzer. Her ikisi de vücuda alınan besinlerden faydalanılabilmesi için yardımcı görevler üstlenirler. Minerallerin farkı daha basit ve  dayanıklı olmaları. Bir mineralin eksikliği başka bir vitaminin çalışmasını engelleyebilmektedir Mineraller vitaminlerle çok yakın işbirliği içindedir.. Bir de lise de kimya dersleri iyi olanlar bu maddeleri Periyodik cetvelden iyi hatırlayacaklardır.

Kalsiyum: Karnınızdaki bebeğin kemik ve diş gelişimi kalsiyuma bağlıdır. Bebek bu minerali sizden alacaktır. Dolayısıyla süt ve süt ürünleri, ekmek, balık ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunan kalsiyum tüketiminiz önemlidir. Kalsiyum ve D Vitamini çoğu zaman birlikte çalışmaktadırlar. Bu ikiliye katkıda bulunan üçüncü element fosfordur. Genellikle anne adayının gebeliğin sonlarına doğru kalsiyum ihtiyacı artar, ayrıca emzirme döneminde de annenin kalsiyuma ihtiyacı olacaktır. Demir :

Hamileliğin 20.Haftasıyla birlikte bu minerale olan ihtiyacınız müthiş bir artış gösterir. Gebelik boyunca vücudunuzdaki kan hacmi %50 oranında artmaktadır. Demir işte tam bu konuda size yardımcı olacaktır. Demir minerali, kan içindeki hemoglobin yapımında görev alır. Hemoglobin ise ciğerlerdeki oksijenin hücrelere taşınmasında kullanılır. Vücuttaki bu harika nakliye  sistemine katkıda bulunan demir et, balık, yumurta sarısı, kuru meyveler ve tabiî ki ıspanakta (Temel Reisi Hatırlıyoruz) bol bulunur.Gebeliğin ikinci yarısında artan demir ihtiyacımızı doğal yolla karşılamamız imkansızdır; bu nedenle doktorunuz size bu minerali takviye olarak yazacaktır.

Ülkemizde kansızlık olarak da bilinen anemi hastalığı demir mineralinin vücutta yeterince bulunmaması nedeniyle oluşmaktadır. Ülke olarak kadınlarımızın bu rahatsızlığına karşı savaş vermek durumundayız. Yetersiz beslenmenin önlenmesine yönelik olarak sivil toplum örgütlerimiz ve devlet çalışmalar yapmalıdır. İlk çalışmanınsa bilinçlenmek olduğu düşüncesindeyiz.

Magnezyum:

Magnezyum, dokuların ve özellikle kas işleyişinde görevlidir. Bu minarelin eksikliği gebe zehirlenmesine yol açabilmektedir. Ayrıca rahim  kasılmalarını engelleyerek sancı düzeyini düşürür. Magnezyum yeşil sebzelerde,fındık ve fıstıkta bolca bulunur. Potasyum:

Gebelikte yaşanan mide bulantılarının sıklığı vücudunuzdaki potasyum eksikliğine bağlanır. Muz, brokoli, domates, patates, turunçgil meyveler potasyumca zengindir. Uzun süreli mide bulantısı yaşayan gebelere serum verildiğini duymuşsunuzdur. Bu kusmalar sonucu kanımızdaki ve dokularımızdaki su miktarı azalır. Serumla mineral dengesi tekrar oluşturularak gebenin kendini iyi hissetmesi sağlanır.

Çinko:

Kırmızı et, tavuk,yumurta ve baklagillerde bolca bulunan çinko bebekteki DNA ve bağışıklık sistemi oluşumunda etkendir. Eksikliği düşük doğum ağırlığına sebep olabilmektedir. İyot:

Tiroid bezinin oluşumunda etkili olan iyot vücuttaki enerji tüketim oranının belirlenmesinde görevlidir. Deniz ürünlerinde bolca bulunan iyot, eksikliğinde bebekte guatr oluşabilmektedir. Guatr ise beyin fonksiyonlarının gelişmesini engelleyebilmektedir. İyot eksikliğinde düşük ve erken doğum riskleri oluşabilmektedir. Ülkemizde yıllardan beri  iyotlu tuz kullanımı özendirilerek bu minarelin eksikliği giderilmeye çalışılmaktadır.

Renkli beslenme kurallarına uyuyor ve doktorunuzun size verdiği ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız vücudunuz sizin için gerekli tüm mineral ayarlamalarını yapacaktır.


2016-10-07 09:50:15
Heck of a job there, it abtosulely helps me out.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya