Nemlendirme Cihazı Almalı mısınız? Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  
Nemlendirme CihazıNemlendirme gerekli mi? Hepimizin piyasada son zamanlarda sıkça rastladıklarının arasındadır “Oda nemlendirme cihazları”. Artık evlerin baş köşelerinde yerini almaya başladı bu caf caflı cihazlar. Acaba gerçekten gerekli mi? Yoksa kullanım hatası yüzünden daha mı çok tehlikeli kuru havadan. Öncelikle belirtelim. Sağlıklı nem oranı %40-45 arasında olmalı. Fazlası ev küfleri ve myteların güle oynaya çoğalmasını sağlar. Siz sağlıklı hava teneffüs ettiğinizi düşünürken bol bol küflü ve myte'lı hava solursunuz. Öksürmesin dediğiniz çocuğunuzu olası “astım krizlerine” maruz bırakırsınız. Eğer oda nem derecesi %30 un altındaysa buna “kuru hava” denebilir. Ama bunu da ortamı havalandırarak düzenleyebilir hem daha sağlıklı ve hem de daha ekonomik bir şekilde odanızı nemlendirmiş olursunuz. Ancak diyelim ki bir nemlendirme cihazı almayı planlıyorsunuz ya da aldınız. Bununla ilgili çok dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.
 1. Mutlaka evinizdeki nem oranını ölçün. Eğer oran %50 nin üstündeyse cihaz almanız çok gereksizdir.
 2. Mutlaka “soğuk hava” nemlendiricisi olmalı.
 3. Gerekli nem düzeyi ayarlanmalı ve ortam o düzeye ulaştığında cihaz kendiliğinden nemlendirmeyi durdurmalı.
 4. Nemlendiriciye koyduğunuz suyun distile ya da içme suyu olduğundan emin olun. Aksi takdirde sudaki tüm mikrop ve bakterileri ciğerinize çekersiniz.
 5. Her gün suyunu değiştirin.
 6. Mutlaka çok temiz tutun. Özellikle her iki-üç haftada bir kullanım klavuzuna uygun olarak tüm parçalarını sirkeli su iyice temizleyin ve durulayın.
 7. Nemlendirme cihazınız çalışmıyorken içinde su olmadığından emin olun.
 8. Odanın camlarını gözlemleyin. Eğer camlarda su damlacıkları oluştuysa bu odanın gereğinden fazla nemlendiğini gösterir ki bu da myte lar için çok güzel bir üreme ortamıdır. Camlarda su damlacıkları oluştuysa derhal cihazı kapatın.
 9. Cihazı uzun süre kullanmayacağınız zaman iyice temizleyip kuruladıktan sonra kaldırın.
 10. Cihazın tekrar kullanma zamanı geldiğinde ise aynı işlemi tekrar uygulayın.
 11. Nemlendirme cihazı çok eski ise mutlaka değiştirin.
Ama yine de unutmayın. En iyi ortam doğal ortamdır. Kapalı mekanlarda kapalı havanın içinde odanızı nemlendirmek yerine, hava soğuk bile olsa sık sık odanızı havalandırarak da aynı verimi alabilirsiniz.

2014-05-02 10:34:43
Merhaba arkadaşlar bir tavsiye paylaşmak istiyorum. Hamilelik dönemi için ben ekstra birşey kullanmadım yalnızca Bionem in nemlendirici bir ürünü var. el yüz vücut. aklınıza gelecek her bölgede kullanabiliyorsunuz. onu kullandım. belki cildim de elverişliydi. İnanın hiç çatlağım olmadı. özellikle göbek bölgemde. genç kızken bile kilo alıp verirken daha çok çatlak sorunu yaşamıştım.. Bionem i tavsiye ederim.
2013-02-11 07:33:12
hava nemledirici kullanıyorum üç aylık çocuk var hastalandı buronşit oldugunu söylediler acaba makinadan olabilirmi doktorlar nemlendiriciyi kullanmayın dediler cevap

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya