Prof. Dr. Yavuz Önol Kimdir?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

26 Mayıs 1948 yılında Aydın’da doğdu. 1964 yılında Balıkesir Muharrem Hasbi Lisesi’nden mezun olan Prof. Dr. Yavuz Önol 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

1970-1971 yılları arasında Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde staj yaparak, 3 yıl süreyle Gölcük’te Lojistik Destek Birlikleri Komutanlığında Sağ.Şb.Md. V. olarak gemi hizmetinde bulundu. 1974-1977 yılları arasında Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde üroloji ihtisasını tamamladı.

1980 yılı Kasım ayına kadar aynı klinikte baş asistan olarak çalıştı. Bu süre zarfında 4 ay süreyle Londra Üniv. Shaftesburry Üroloji Enstitüsü’nde (St. Peter’s Hospital) bulundu. 1980-1984 yılları arasında İstanbul Kasımpaşa Deniz Hastanesi’nde Üroloji Klinik Şefliği görevini sürdürdü. Kasım 1982 ve Aralık 1984 tarihleri arasında A.B.D. Virginia-Porstmouth Naval Medical Center ve New York Albert Einstein ve Corneal Medical Collage’de Çocuk Ürolojisi ve Ürolojik Kanser Cerrahisi üzerine çalışmalarda bulundu. 1983 yılı Nisan ayında doçent ve 1990 yılı Mayıs ayında profesör ünvanını aldı. 1985-1998 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’ nde Öğretim Üyesi ve Klinik Şefi olarak görev aldı. 1992 yılında Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Royal Free Hospital Üroloji Kliniği’nde çalışmalarda bulundu. 1996 yılında 10 ay süre ile Dz.K.K.Loj.Bşk.lığı Sağlık Dairesi Danışmanlığı görevinde bulunan Prof. Dr. Yavuz Önol, askerlik görevinden 1998 yılında kendi isteğiyle ayrıldı.

1998-2004 yılları arasında serbest muayenehanesinde ve ayrıca İstanbul ve İstanbul dışındaki pek çok özel hastanede konsultan hekim olarak görev yaptı 2004 yılından bu yana farklı tarihlerde gönüllü-görevli olarak ameliyat yapmak üzere Kosova, Endonezya, Filistin ve Nijer’de çalışmalarda bulundu. Türkiye’de ise Doğu-Batı kaynaşmasına katkıda bulunmak, ameliyat yapmak, halkı aydınlatıcı konferanslar vermek üzere Bingöl ve Muş Devlet Hastaneleri’nde ekibiyle birlikte ameliyatlar yaptı. Ayrıca Bolu-Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde de ameliyatlar yaptı. 2012 yılında da Ağrı, Mardin gibi diğer doğu illerinde hizmete devam edilecektir.

Değişik sürelerde Washington DC’de Bedhesta Naval ve Walter Reed Army Medical Center, Baltimor”da Univercity of Maryland ve Univercity of John Hopkin’s Brady Urology Enstitüte, Los-Angeles’de UCLA Urology Clinic, Atlanta’da Emory Univercity Urology Clinic bulundu. Çalışmaları özellikle radikal kanser ve rekonstrüktif cerrahi, çocuk ürolojisi (hipospadias), urogenital travma (perineal üretroplasti), kadın ürolojisi, androloji konusunda yoğunlaştırdı. Prostat kanserinde radikal prostetektomi, mesane kanserlerinde ortotopik mesane gibi rekonstürktif ameliyatlar, üretra travmalarında perineal üretroplasti, daha önce birkaç kez başarısız ameliyat geçirmiş hipospadyas sakatı olmuş hastalarda ağız mukozası kullanımı ile onarım, testis tümörlerinde yüksek torako- abdominal girişim ile sinir koruyucu retro-peritoneal lenf nod siseksiyonu ameliyatları gibi konularda Türkiye’de öncülük yapmaya çalıştı. Halen bu konularda en geniş olgu serilerine sahip çalışmacılar arasındadır.

Türk Üroloji, Çocuk, Kadın Ürolojisi, Androloji ve aynı zamanda Amerikan Üroloji Demeği (AUA) ve Avrupa Üroloji Derneği (EAU)üyesi olan Prof. Dr. Yavuz Önol, 480′i aşkın yayın ve bildiri sahibidir.

Prof. Dr. Yavuz Önol İngilizce biliyor. Evli ve biri ürolog olan üç erkek çocuk babasıdır.
Prof. Dr. Yavuz Önol'a Sorularınız İçin Tıklayınız!
 
 

2016-10-07 11:18:40
A wonderful job. Super helpful inatomfoirn.
[…] Soru Sor 2014/01/31 at 15:36selam sayın hocam idrar altı amelyatlar yaparmısınız yada bu amelyatları iyi yapan başarılı […]
2014-01-31 15:36:12
selam sayın hocam idrar altı amelyatlar yaparmısınız yada bu amelyatları iyi yapan başarılı hocalar tanırmısınız ?

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya