Sıcak Havada Bebeğinizi İsilikten Koruyun

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Sıcaktan ve aşırı nemden etkilenerek tıkanan ter bezleri bebeğinizin cildinde kızarıklıklar oluşmasına sebep olabilmektedir. Küçük bebeklerde daha sık rastlanan bir sorun olan isilik ya da sıcak döküntüleri hem bebeklerin hem de annelerin keyfini kaçırabilmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, isilikler ile baş etmenin yolları hakkında bilgi verdi.

Bebeğinizin cildi sıcak havadan olumsuz etkilenebilir

İsilik, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkan deri döküntüleridir. Bu döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir.

İsiliğin dereceleri olabilir

İsilik, çeşitli şekillerde görülebilir. Daha hafif olan isilik küçük ve kolayca patlayıp ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülür. Daha ağır vakalarda, kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşabilir. Bu döküntüler sıcakta karıncalanma veya kaşınma hissi yaratabilir. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur, ancak yineleyebilir. İsilik genellikle yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda oluşur. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar.

Baş ve vücut kıvrım yerlerinde sık görülür

Bebeklerin cilt yapısı ince olduğu için ve ısı değişikliklerine yanıtları daha zor olduğu için erişkinlere göre isilik daha sık görülür. Bebeklerin cilt yapısı ince olduğu için ve ısı değişikliklerine yanıtları daha zor olduğu için erişkinlere göre isilik daha sık görülür. İsilik tüm vücutta olabilir ama özellikle çok terleyen bölgelerde özellikle bebeklerde baş bölgesinde ve kıvrım yerlerinde görülür.

Sarışın ve açık renkli bebeklere özellikle dikkat edilmeli

İsiliği önlemek için sıcak ortamlarda bebekler çok kalın giydirilmemeli, teri çeken pamuklu giysiler tercih edilmeli ve sık sık yıkanmalıdır. Kış ayları bile olsa ev içi ısı 23-24 derece olması yeterlidir. Daha sıcak ortamlarda bebekler sık terleyeceğinden kış aylarında bile isilik görülebilir. Banyo yapılması isilik için ilaç tedavisinden önce gelir. Sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik daha sık olabilir.

Sık banyo ve doktor kontrolünde krem uygulaması çok önemli

İsilik tedavisinde sık banyo yapılması dışında eğer ciltte kaşıntı çoksa kaşıntı giderici kremler ve anti inflamatuar yani yangıyı azaltıcı kremler hekim kontrolünde kullanılabilir. Doğal ve temiz deniz suyu ile temas ter bezlerinin uçlarını açık tutacağından yaz aylarında aşıları tamamlanmış bebekler için önerilebilir.

Kilolu bebeklere dikkat!

Özellikle kilolu bebeklerde kıvrım yerleri isilik için riskli bölgelerdir. Özellikle banyo sonrası bu bölgelere nemlendirici kullanımı (losyon veya bebe yağları veya zeytinyağı) faydalı olacaktır.


2016-10-07 09:32:40
Sat Nam Ra:aayns  Is an ancient healing art form.  It works on the subtle level through the meditative mind.  Sat Nam Rasayan was passed from Yogi Bhajan to Guru Dev Singh, who teaches Sat Nam Rasayan healing all over the world.
2015-08-12 14:33:33
Meme ucu yarasında, ayvanın çekirdeklerini çıkarıp, küçük bir kaba koy. Üzerine çok az su koy. Bir gün beklet. Jel kıvamına gelince sür, Göğüs yaralarına çok iyi geliyor. Bu arada eğer geçmezse cildiye Bölümüne git. Humana emziren anneler için Çayı var. Çok güzel süt yapıyor. Tavsiye ederim. Geçmiş olsun.
2015-08-12 00:47:51
Gaz İçin aguline bitkisel şurup yada sapsimlex kullan mama ben bebelac kulşandım hiç gaz sorunu olmadı.
2015-06-25 13:04:48
Acilll lütfennn merhaba hanımlar,desteğiniz için şimdiden teşekkürler 35 günluk erke k bir bebeğim var.göğüslerinde biri yarıldığı için tek gogusle idare ediyoruz.sorum su ki benim çocuğum hiç doymuyo sürekli agliyo mama veriyoruz smilac 1 ama hep AC gibi sürekli agliyo karnı tok gazı olmadığı durumlarda bile 1 dakika uzanıyor hep kucak istiyordu agliyo şimdiki bebeklet böyle mi acaba birde siz hangi mamaları onerirsiniz ,gazli bir bebeğim var ne yapacağını sasiriyorum hemde doymuyo ilk ay sadece 350 gr almış doktor normalde 1 kilo alması gerekirdi dedi diğer çocuklara gore ton ton yanaklı değil böyle deyince çok üzüldüm nasıl kilo aldirbilirim acaba şimdiden tesekur ederim bayanlar

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya