Sigara İçmek, Suçlu Çocuk Riskini Arttırıyor...

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  
Sigara ve HamilelikHamilelik süresince sigara içmek ileride suç işleme riski yüksek olan bir çocuk doğurmak anlamına geliyor. En azından Amerika'da Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinde  gerçekleştirilen uzun süreli bir bilimsel çalışma bu sonuca ulaştı. Böylece Hamilelik ve sigaranın yan yana gelmemesini öğütleyen bir çalışma daha literatüre katılmış oldu. Özellikle günde 20 ve daha fazla sayıda sigara içen annelerin çocuklarının ileride saldırgan olma olasılığı yüksek. Rahim içinde sigaraya maruz kalmak, beynin gelişimine zarar veriyor. Bu zarar gören alanların biri de beyinde  davranışları düzenleyen alan. Dikkat ve dürtü fonksiyonları için gerekli kimyasal maddelerin transferi  sigaradan zarar görüyor. Tam 4.000 kişi üzerinde yapılan bir çalışma bu. A.B.D.'de 1959 ve 1966 yılları arasında doğum yapan kadınların çocukları gözlem altına alındı. 2000 yılına gelindiğinde bu çocukların en küçüğü 33 yaşına gelmişti. Bu çalışmada günde 20 adetten daha fazla sigara içen anneler ağır içici olarak sınıflandırıldı. 2000 yılına gelindiğinde bu ağır içici olarak sınıflandırılan annelerin çocuklarının suç kaydının diğerlerinden çok daha yüksek olduğu tespit edildi. Bu çocukların suçlu olarak kayıtlara geçme olasılığı %30 daha fazlaydı. Araştırmacılar bu çalışmayla, nikotinin sinir sistemi üzerindeki biyolojik etkisini tespit ettiklerini ifade etti. Aynı kaynaklar daha önceki çalışmalarda ise sigaraya rahimde maruz kalmanın dikkat süresi sorunu, davranış kontrolü ve hiperaktiviteye neden olduğunun saptandığına dikkat çekti. Sigaranın potansiyel diğer yan etkilerinin ise düşük, ölü doğum, düşük kilolu doğum, çocuk ölümü ve annenin kendi sağlığına zarar vermek olduğu da belirtildi. Doğum sonrasında ise anne-babanın sigara içiyor olması bebeğin sigara(zehir) içeren dumanlara maruz kalması anlamına geliyor. Şayet, siz sigara içmiyorsanız da yapmanız gerekenler bitmiyor. Etrafınızda sigara içen hamileleri bu kötü alışkanlıklarından vazgeçirmek hepimizin görevi olmalı.

2010-12-25 12:43:30
Hamile kalmadan önce çok fazla olmamakla birlikte kullanıyordum ama bu dönem de çok tiksindim sigaradan şuan emziriyorum ve hala kullanmıyorum bundan sonrada kullanmayı düşünmüyorum.
2010-12-22 02:31:58
Bu yazınızdan sonra sigaradan iyice nefret ettim,zaten ağzıma bile sürmüyordum ama bundan sonra etrafımda içenleride şiddetle kınayacağım..

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya