Tüp Bebeğin Babası Nobel Aldı!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Dünyanın İlk Tüp Bebeği

Dünyaya  tam 4 milyon 300 bin tüp bebeğin gelmesini sağlayan  Profesör Robert Edwards, Nobel Tıp Ödülünü kazandı. 85 yaşındaki bilim adamı, üreme teknolojilerindeki başarısı nedeniyle bu ödülü kazandı; ama ödülün arkasından gayet ilginç bir hikaye çıktı.

Dünyanın ilk Tüp Bebeği Louise Brown 1978 yılında dünyaya merhaba dediğinde Prof. Edwards, din ve tıp çevrelerinden oldukça yoğun tepkiler almaktaydı. Ama onlar yılmadı. Patrick Stoptoe ile yıllarca işbirliği içinde olarak sonuca gittiler.

85 yaşındaki İngiliz bilim adamı Nobel ödülüyle birlikte yaklaşık 2 milyon Türk Lirasını da kazanmış oldu. İngiliz Kamuoyu ise bu ödülün bu kadar yıl gecikmiş olmasını eleştirmekte. Çünkü Profesör hasta ve bu zaferini kutlamaktan aciz durumda.

Çalışmalarının başında jinekologlardan testlerinde kullanabileceği yumurtalıklar isteyen Edwards, bunları alıp taşıyıcı olarak kullanacağı tavşanlara nakledecekti. O zaman bu fikriyle Prof. Edwards ''çatlak'' olarak kabul edilmeye başlandı. Herkes onunla alay ediyordu. Çünkü bu çalışmaları yaparken o bir tıp doktoru dahi değildi. Edwards sadece bir Biyoloji Uzmanıydı.

Edwards çalışmalarına fon bulmakta da zorlanıyordu. Çünkü yetkili merciler dünyanın yeterince kalabalık olduğunu düşünüyordu ve asıl yapılması gereken çalışmanın aile planlaması olduğunu savunuyorlardı. Tarım, hayvan bilimi ve genetik konularında eğitim almış  Edwards eleştirilerden yılmadı. O yıllarda 38 yaşında ve 5 çocuğundan ilkini kucağına almış olan Bilim Adamı ''Kısırlık durumunda insanların nasıl üzüldüklerini gördüğünü ve insanların bilimsel çalışmalardan faydalanması gerektiğini'' savunuyordu.

1968 yılında Jinekoloji Doktoru Patrick Stoptoe ile bir araya gelerek bir Merkez kurdular. Ancak o yıllarda merkeze gelip eli boş giden çiftlerin sayısı gayet fazlaydı. Tam 10 yıl sonra ilk tüp bebek dünyaya gelecekti. Bugün İngilterede yaşayan ve 32 yaşındaki ilk tüp bebek Louise Brown, Prof. Edwards ile halen temas halinde.

''O benim adeta büyük babam diyor'' Louise. Üstelik Louise'in tamamen doğal yolla  dünyaya gelen bir de oğlu var.

Biz de tüp bebeğin babasına amaçlarına ulaşabilen ve ulaşacak milyonlarca anne adına teşekkür ediyoruz...

Resimde Prof.Edwards,Louise'in Annesi,Louise ve Oğlu Bir Arada*


2010-10-19 20:44:28
Bu tedavi yöntemiyle hamile kalmış 4 aylık bir anne adayı olarak sonsuz teşekkürler......

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya